رمضان چیست ؟

مقاله نادیه ایشان
پنجمین مقاله برتر

ماه رمضان نهمین ماه قمری در تقویم اسلام و در بین ماه های شعبان و شوال میباشد ماه رمضان از کلمه رمض گرفته شده که به معنایی شدت حرارت یا شدت گرما میباشد.

بخاطریکه ماه رمضان در شدت گرما حرارت به وجود آمده است. بخاطر که گناه های ما میسوزد به این نام یاد میشود و یا به عباره دیگر در زبان عربی روزه به کلمه صوم و صیام بیان شده است که اصل معنی آن خودداری از چیزهای که نفس آن را تمایل میکند.

اما در اصطلاح
در اصطلاح به نیت عبادت از فجر ثانی تا غروب آفتاب خود را از خوردن و نوشیدن و از مناسبت بشری دور نگه داشتن است. ماه رمضان ماه روزه ماه طهارت، ماه عبادت، ماه بندهگی، ماه توبه ،ماه اسلام، ماه آزمایش میباشد. ما مسلمان ها از ماه مبارک رمضان استفاده خوب کنیم چون در های رحمت گشوده میشود دعا ها قبول میشود توبه ها قبول میشود خداوند متعال این فرصت ها ره برای ما مسلمانها هدیه کرده است. که از گناهان که انجام داده ایم توبه کنیم، خداوند این ماه را برای ما هدیه کرده است پس ما باید با توفیق و مسلمان کامل از این ماه مبارک و پر برکت استفاده نماییم چون ماه رمضان ماه رحمت است.

۳۰ روز ماه رمضان به سه بخش تقسیم شده است که ده روز اول آن رحمت ده روز دوم آن مغفرت و ده روز آخر آن نجات از آتش دوزخ میباشد.

در ماه رمضان قسمی که میفامیم عبادت ها اجر بیشتر داره گناهان هم در این ماه عذاب بیشتر دارد. پس باید خود را از کارهای بد نگه داریم و بیشتر کارهای خیر انجام بتیم فقط در رمضان نی بلکه همیشه از گناه های صغیره و کبیره خود را دور نگاه داریم.
رسول اکرم ص فرمودند ماه رجب ماه من است ماه شعبان ماه الله است و ماه رمضان ماه امت من است در ماه رمضان فرض ها هشتاد درجه بالا رفته و نفل ها به درجه فرض میرسد.

ماه رمضان ماهی است که قران کریم در آن نازل شده است برای رهنمایی بشریت از هر نوع ظلم بی عدالتی وغیره بوده و ماه رمضان بدون شک پر برکت ترین ماه است شب لیله القدر مبارک ترین شب میباشد که در ماه رمضان آمده است.

شب لیله القدر شب است که در آن عبادت معادل به هزار ماه عبادت می باشد، اسم ماه مبارک رمضان خودش حکمت است و گرفتن روزه در این ماه رحمت است.

ماه رمضان بخاطر که قران کریم نازل شده است برترین است نسبت به ماه های دیگر.

پیغمبر ص می فرماید ای مردم ماه خدا با برکت مغفرت و رحمت به شما رو آورده است روزهایش بیشتر از روزهای دیگر شب هایش بیشتر از شب های دیگر و ساعت هایش بیشتر از ساعت های دیگر برتری دارد.

ماه است که برای مهمانی خداوند دعوت میشیم و هر کس که در این ماه روزه مکمل بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد و اوره از آتش درد ناک روز قیامت نجات دهد ماه رمضان ماه تلاوت ماه قران کریم ماه صدقه دادن ماه استغفار وغیره میباشد و روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب میکند ماه رمضان فرصت برای تغییر است.

کامل ترین شکل روزه نیز آن است که انسان کاری کند که اعضا و جوارح همه حواس پنج گانه چشم گوش قلب خیال و فکرش مانند معده روزه باشد.

مثلا لسانش را از دروغ، غیبت، بیهودگی، دشنام و تعبیر های غلط نگه دارد. و به روزه وا دارد. و به جای آنها لسان را به چیزهای مانند تلاوت قرآن کریم تسبیح صلوات و استغفار مشغول کند.

مثلا چشمش را از نگاه نامحرم و گوشش را از شنیدن موسیقی و شنیدن چیزهای بد نگاه کند چشم را برای عبرت گرفتن و گوش را برای شنیدن کلام حق و قران کریم وا دارد پس ما باید با عمل به این کار ها روزه دار کامل باشیم.

نویسنده : نادیه ایشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *