رمضان فرصتی برای توبه و نیکی

سلسله مقالات شاگردان
اولین مقاله برتر
موضوع؛ رمضان
نویسنده ؛ منوره مصلح

ماه پرنور و پربرکت است که الله متعال برای جمیع انسان ها فرصت توبه و بازگشت به حقیقت حیات بشری را فراخ تر میسازد تا باشد مورد رحمت او قرار بگیرند.

الله متعال در این ماه پرفضیلت تمامی شیاطین را به زنجیر ها کشانیده و آنها را از انسانها دور نگه میدارد، مگر نفس ها و شیاطین انسی وجود دارند که ما از الله سبحان و تعالی می خواهم ما را از شر اینها ها نجات بدهد.
رمضان ماهی است که انسان می تواند تمامی اشتباهات مرتکب شده اش را با عبادت مخلصانه مورد عفو و بخشش الله سبحان قرار بدهد.

در ماه مبارک رمضان تنها به نخوردن و ننوشیدن روزه انسان کامل نمی شود انسان باید جسما روزه داشته باشد. و باید چشم خود را در هر حال از نگاه نامحرم و گوش خود را از شنیدن الفاظ بد و موسیقی و زبان خود را از غیبت کردن و دیگر اعضای خود را از گناه نجات بدهد.

باید هرقدر که میتوانیم عبادت کنیم، چون نمی دانیم در رمضانی

که دوباره می آید یعنی نمیدانیم که در سالهای بعدی ما در قید حیات هستیم و یا خیر؟ آیا مهلت عبادت کردن را داریم و یا خیر؟،

الله متعال در سوره بقره می فرماید (ای مردم ما بالای شما روزه را فرض کردیم طوریکه بالای کسانی که قبل از شما بودند فرض کرده بودیم) پس روزه گرفتن بالای ما مسلمانان یک فریضه شرعی است، در این ماه پربرکت الله متعال قرآن کریم را بر حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم نازل کرده است. همه ما باید قرآن را بیاموزیم و به دیگران بیاموزانیم، طوریکه پیامبر اسلام علیه السلام فرموده:
بهترین شما کسی است که قرآن را بیاموزد و به دیگران بیاموزاند.

همسایه
باید در این ماه هرقدر که توان داریم به نیازمندان کمک کنیم، اما امروز از همسایه خود احوال نداریم که آیا چیزی به افطار کردن دارد یا خیر؟
حضرت محمد ص فرموده است که حضرت جبرئیل علیه السلام مرا آنقدر به حقوق همسایه تاکید کرد که حتی گمان کردم که شاید او از جمله ورثه من شود.

می بینم که چقدر همسایه بالای ما حق دارد اما متاسفانه امروز ما در مورد این هرگز فکر نمی کنیم و الله متعال فرموده است کسی که یک دانه خرما را برای شخص مسکین می دهد من برای او در روز قیامت هزاران اجر و ثواب برایش می دهم.

می بینیم که الله متعال چقدر ذات رحمن و رحیم است و همه ما برای عبادت خلق شدیم قسمی که الله متعال می فرماید (و ماخلقت الجن والانس الا لیعبدون) ترجمه : ما خلق نکردیم جنیات و انسانها را مگر این که مرا عبادت کنند.

پس چرا ما فکر نمی کنیم که هدف اصلی از خلقت انسان ها عبادت است. پس چرا ما به غیر آن عمل می کنیم؟ ماه رمضان بهترین مهلت است برای اینکه متوجه گناهان خود شویم، و آنها را پاک کنیم و به عبادت پروردگار بپردازیم، من دعا می نمایم الله متعال کسانی را که در راه غلط و گمراهی روان هستند نور هدایت را در قلب های شان روشن بگرداند و آنها را به راه درست هدایت بفرماید، و با نور هدایت قلبهای شانرا منور بگرداند و از الله متعال می خواهم عبادت های ما را به درگاه خود قبول بگرداند.

1400/2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *