اعمال ماه رمضان

رمـضــــان
ماه مهـمانی خـدا
مــژده کاظـم
19/1/1400 هـ .شـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مبارک رمضان (ماه مهمانی خدا)
ماه مبارک رمضان نهمین ماه درتقویم اسلام میباشد، که رمضان از کلمه ” رمض ” گرفته شده است که به معنای شدت حرارت یا گرما میباشد. پیامبر (ص) در این مورد فرموده اند: رمضان به این نام خوانده شده است، چون گناهان را میسوزاند. ماه رمضان یکی از ماه های است که دَرهای دوزخ برروی تمام روزه داران بسته بوده و دَرهای بهشت باز میباشد.
این ماه به عنوان خجسته ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته میشود. از این ماه به عنوان ماه مهمانی خدا نیز نام برده می شود. رمضان یکی از ماه های است که خداوند (ج) جنگ را در آن حرام دانسته است.
ماه مبارک رمضان تنها به این معنی نیست که روزه بگیریم و نماز بخوانیم، بلکه ذکر الله پاک را نیز کنیم. همچنان، رمضان ماهِ است که خداوند (ج) توبه را قبول میکند، این ماه یک شانسی است تا قلب و نفس خود را از گناهان و حرام پاک کنیم. ما مسلمانان باید از همه اعمالی که حرام میباشد، دوری نموده و رو به اعمال خوب نماییم.
پیامبر اکرم (ص) می فرماید: هر آن کس که به خاطر خدا یک روز روزه بگیرد، خداوند (ج) میان او و آتش فاصله ء ایجاد میکند.
سی روز ماه رمضان به سه بخش تقسیم شده است که ده روز اول آن رحمت، ده روز دوم آن مغفرت و ده روز سوم آن نجات از آتش جهنم است.
شب قدر نیز یکی از مهمترین شب های این ماه مبارک میباشد، در قرآن کریم نیز در مورد این شب سوره ء نازل شده است. الله (ج) در یک سال، یک ماه و یا سی روز روزه را برای تمام مسلمانان جهان که بالغ، هوشیار و صحتمند باشد، فرض و لازم دانسته است. خداوند متعال در قرآنکریم می فرماید: { شَهرُ رَمَضَانَ الَّذِی اُنزِلَ فِیهِ القُرآن } البقره “185”.
ترجمه: ماه مبارک رمضان همان ماهِ است که قرآنکریم در آن ماه فرستاده شده است.
ما روزه داران باید تمام وجود مان روزه داشته باشد، نه تنها دهان ما، بلکه چشم، گوش، دست، قلب و… هم باید روزه داشته باشد، یعنی با چشم چیزی یا کسی را بد نبینیم، با گوش به حرف های بد و به موسیقی که حرام میباشد، نباید گوش بدهیم، با دهان غیبت نکنیم، دشنام ندهیم و دروغ نگوییم، با دست به حرام دست نزنیم ……..
در بهشت دروازهء است به نام ” ریان ” که از این دروازه فقط روزه داران عبور کرده میتواند.
پس ما نباید این شانس ها را از دست بدهیم، باید از این ماه پر برکت استفاده درست نماییم تا الله متعال از بندگانش راضی باشد.
اعمال ماه رمضان
1. روزه: یکی از مهمترین و لازم ترین عملی در این ماه مبارک میباشد. قسمیکه قبلا گفته شد، خداوند (ج) روزه را بالای تمام مسلمانان جهان فرض و لازم دانسته است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: روزه سپری در برابر آتش است. روزه بگیرید تا تندرست شوید. برای هر چیزی زکات است و زکات بدن روزه است.
2. تلاوت نمودن کلام الله (ج): خداوند (ج) ما را در هر حالتی به تلاوت نمودن قرآن کریم امر فرموده است، به خصوص در ماه مبارک رمضان، چون در این ماه ثواب بسیاری دارد.
3. دعا کردن و استغفار: ماه مبارک رمضان ماه دعا و استغفار است. چرا که پیامبر (ص) فرموده اند: در ماه رمضان، دعای روزه دار رد نمی شود.
4. نماز: ادا کردن نمازهای پنج گانه به خصوص نماز تراویح در این ماه، ثواب بسیاری دارد.
5. صدقه و زکات: کمک به فقیران و مستحقان، صدقه و انفاق، صله رحم و … اعمال نیک و پسندیده نزد الله عزوجل میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *